V letu 2006 je sodeloval pri ustanovitvi Triatlon kluba Krško, v naslednjem letu pa že začel dosegati dobre rezutate. Tako je v slovenskem triatlonskem pokalu lani osvojil tretje, letos pa četrto mesto in kot član slovenske reprezentance začel tekmovati tudi na tekmah evropskega pokala. Čeprav je ljubezen do športa velika, je včasih težko dohajati konkurenco zaradi slabih razmer za treninge plavanja v Krškem in velikega finančnega bremena, ki ga prinese treniranje kar treh športov naenkrat.
Kdaj ste se začeli ukvarjati s športom in kaj vas je navdušilo ravno nad plavanjem? S športom sem se pričel ukvarjati s sedmimi leti, ko so me starši vpisali v krški plavalni klub. Zaradi solidnih pogojev, imeli smo 50-metrski bazen z ogrevano vodo, in tradicije tega športa v našem kraju, sta se starša odločila, da me vpišeta v plavalno šolo. Zagotovo jima je pri tej odločitvi pomagalo dejstvo, da plavanje vpliva na celosten razvoj psiho-fizičnih lastnosti otroka.
Tako, da sam pri izbiri športa nisem imel velikega vpliva, temveč so mi starši nudili to možnost, da sem kot otrok poizkusil večino športov, ki so bili v ponudbi. Čar plavanja je v tem, da se aktivnost izvaja v vodi in se s tem se bistveno razlikuje od ostalih »kopnih« športov. Morda je bil to dovolj velik razlog, da sem se kot sedemletni deček navdušil nad plavanjem.
Katere štejete kot svoje največje dosežke v času svoje plavalne kariere?
Dosežkov je bilo tekom kariere kar nekaj. Med nje zagotovo sodijo tudi potovanja in doživetja, ki otroku največ pomenijo. Kot največje tekmovalne dosežke štejem osvojene medalje na državnih prvenstvih, med katerimi mi največ pomenijo zlate medalje na 200 metrov delfin, 100 metrov hrbtno in 400 metrov mešano. Od 17. do 19. leta sem bil občasni slovenski reprezentant, kar si še posebno štejem v čast.
Kakšne so bile razmere za treninge v Plavalnemu klubu Celulozar skozi vašo kariero?
Zakaj ste po večletnem treningu plavanja zamenjali šport in pričeli trenirati triatlon?
Za zamenjavo sem se odločil zato, ker mi je v plavanju zmanjkalo motivov za nadaljevanje športne kariere. Enostavno nisem bil več zmožen prestati ure in ure v bazenu in takrat je bilo pametneje prekinitii s plavanje in iskati izzive drugje. Z nakupom cestnega kolesa sem jih najprej našel v kolesarjenju in kasneje tudi v triatlonu.
Ob zaprtju bazena avgusta 2006 so se razmere za plavalne treninge zelo poslabšale. Zaradi tradicije in let obstoja smo prisiljeni, da se prilagajamo številčno večjemu in uspešnejšemu klubu, Plavalnemu klubu Celulozar. Plavamo v šestnajst metrskem bazenu od 20:30 do 21:30 ure vsak drugi dan v tednu. To za razvoj vrhunskega dosežka nikakor ni dovolj, zato smo uspešnejši tekmovalci prisiljeni iskati pogoje za trening izven domačega kraja, kar pa mnogokrat predstavlja prevelik finančni zalogaj.
Ste idejni vodja in eden izmed treh, ki so ustvarili Triatlon klub Krško. Zakaj ste se odločili za ustanovitev novega kluba?
Katere štejete kot svoje največje dosežke kot triatlonec?
Kakšno je trenutno stanje triatlona v Sloveniji?
Glede na to, da je triatlon v Sloveniji dokaj mlada športna disciplina je jasno, da nekoliko zaostajamo tako po organiziranosti kot po rezultatski plati za Zahodno Evropo. Prav razvoju športnih društev, ki spodbujajo športno dejavnost in miselnost se lahko zahvalimo, da je športna vadba postala del našega vsakdana in s tem spodbudila družbo, da producira nove mlade športnike, pa naj gre tu za triatlon ali katerikoli drug šport.
Kakšni so vaši cilji za prihodnost?
Glede na to, da imate izkušnje s plavanjem in triatlonom, me zanima kako se, glede na organiziranost, razlikujeta Plavalna zveza Slovenije in Triatlonska zveza Slovenije?
Plavalna zveza Slovenije je organizacijsko veliko bolj številčna in tudi finančno močnejša, saj imajo plavalna tekmovanja mnogo večjo medijsko podporo kot triatlonska, kar je mogoče do triatlona kar nekoliko krivično, saj so borbe za najvišja mesta velikokrat zelo nepredvidljive in napete do zadnjega metra.
Tudi intenzivnost spremembe vodilnih tekmovalcev je veliko večja pri triatlonu, kar dodatno vpliva na zanimivost tega športa. Kot tekmovalec obeh disciplin lahko povem, da triatlon zahteva celotnega človeka, ki se športu preda z dušo in telesom. Eden izmed bolj znamenitih stavkov v triatlonu to potrjuje: »Triathlon is the way of life!«
Nina Andrijaševič
1 komentar:
Zelo lepo povedano! Samo še en orenk bazen pa ti (nam) nihče ne bo več kos;)
P.S. Pa jst tud računam na tvoj London, saj veš, dober razlog da bom lahko kej več dopusta koristu :))
Objavite komentar